Teoretycznie, każdy z nas wie, czym jest link. Każdy copywriter powinien znać rodzaje linków, ich budowę, a także sposób zastosowania w tekstach. Zapraszam Cię do lektury poradnika, po którym linkowanie w tekstach nie będzie miało przed Tobą żadnych tajemnic!

Link, czyli co?

Aby zrozumieć poszczególne rodzaje linków, warto najpierw wyjaśnić, czym w ogóle jest link. Najprościej można go wyjaśnić jako pewien odsyłacz, odnośnik do jakiegoś źródła. Po kliknięciu w link, zostajemy automatycznie przeniesieni do tego źródła. Link może prowadzić zarówno do treści wewnątrz danej strony czy dokumentu, ale także na zewnątrz, czyli do źródeł zewnętrznych i ze źródeł zewnętrznych do naszej strony. Link jest więc w pewnym sensie elementem nawigacyjnym, który przeprowadza nas przez jakiś temat czy zagadnienie.

Najpopularniejsze rodzaje i formy linków

Najczęściej linki występują w formie adresu URL. Jest to po prostu adres strony internetowej, który widzimy na górnym pasku przeglądarki, np. https://gieldatekstow.pl. Po kliknięciu w taki odnośnik, zostaniesz automatycznie przeniesiony do strony głównej Giełdy Tekstów. Często stosowane są również tzw. anchory. Są to odnośniki „ukryte” za zwykłym tekstem. Przykład? Giełda Tekstów, czyli zwykły tekst, który jednak po kliknięciu przeniesie Cię w to samo miejsce, co link w postaci adresu URL. Zaletą takiego linkowania jest naturalność.

Zupełnie odmienną formą linkowania jest grafika. Odnośnik do źródła wewnętrznego czy zewnętrznego może zostać ukryty za banerem czy zdjęciem. Po kliknięciu w taką grafikę, zostaniesz przeniesiony do źródła.

Jakie linki są najskuteczniejsze?

Najskuteczniejsze są linki w formie tekstu, czyli anchory oraz linki w formie grafiki. W drugim przypadku korzystne jest także używanie tzw. atrybutów alt, czyli opisów zdjęć i grafik, które mogą wyświetlać się w zamian za wyświetlenie obrazka. Jest to tzw. tekst alternatywny obrazka. Jeśli zdarzy się sytuacja, że zdjęcie z jakiegoś powodu się nie wyświetli, z pewnością wyświetli się jego opis, a to z kolei korzystnie wpływa na SEO.

Podział linkowania

Oprócz form, linkowanie dzieli się również na wewnętrzne i zewnętrzne. Linkowanie wewnętrzne polega na wstawianiu odnośników do treści w obrębie jednej witryny. W jednym artykule może być odnośnik do innego artykułu dodanego na tej samej stronie. Ma to spory wpływ nie tylko na łatwość nawigacji po stronie, ale także na pozycjonowanie słów kluczowych, użytych w treści. Linkowanie zewnętrzne natomiast to odsyłanie pochodzące z zewnętrznych witryn. Chodzi tu o tzw. linki zwrotne, czyli back linki, wpływające bardzo korzystnie na pozycję w rankingu Google. Chodzi o sytuację, w której zadowolony odbiorca podaje link do naszej strony na innej stronie internetowej.

Linkowanie w copywritingu

Wiesz już, czym jest linkowanie, jak to jednak zastosować w praktyce copywritera? Bardzo często w zleceniach znajdują się wytyczne odnośnie linkowania. To naprawdę proste. Jeżeli linkowanie ma być w formie adresu URL, nie ma żadnego problemu. Co jednak, jeśli link ma wystąpić w formie anchor? To także żaden problem. Ważne, by treść była naturalna, by nie była sztucznie tworzona tylko na potrzeby linku. Idealny anchor jest naturalnie wkomponowany w tekst i ma nie więcej niż 60 znaków. Linkowanie najczęściej wymagane jest przy tworzeniu artykułów sponsorowanych oraz tekstów zapleczowych, bo to właśnie za ich pomocą prowadzone są działania marketingowe.