Chcesz, żebyśmy zajęli się Twoim contentem AI?
Zostaw mail lub telefon. Odezwiemy się!

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Adres e-mail
jak napisać dobry opis firmy

Jak napisać dobry opis firmy?

Wyobraź sobie, że szukasz wykonawcy jakiegoś zadania, np. firmy, która zajmie się ułożeniem płytek w Twojej łazience. Uruchamiasz więc przeglądarkę internetową, wpisujesz odpowiednią frazę i dostajesz propozycję setek takich przedsiębiorstw z Twojego regionu. Od czego zależy to, którą z nich wybierzesz? Niekoniecznie od ceny! Okazuje się, że niezwykle istotny jest w tej kwestii opis firmy. Czy wiesz, jak tworzyć treści, by zainteresować klientów ofertą marki?

Co znajdziesz w tym artykule?

Opis firmy, czyli co?

Mówiąc o opisie firmy, mamy na myśli to, co mieści się najczęściej w zakładce o nazwie „O nas”. Oczywiście, mówimy tutaj o stronie internetowej, bo tam też najczęściej opisy firmy znajdują swoje zastosowanie. Szczególnie ważne są one w przypadku przedsiębiorstw, które zajmują się sprzedażą określonych produktów bądź usług. Informacje zawarte w zakładce „O nas” czy „O firmie” są źródłem jakiejkolwiek wiedzy na temat profilu działalności dla potencjalnych nowych klientów. To, co zawrzesz w tych kilku zdaniach, jest niejednokrotnie kluczowe dla sukcesu marki.

Dobry opis firmy – czyli jaki?

Istnieje kilka cech dobrego opisu firmy, który z pewnością będzie spełniał swoje zadanie. O jakie wyróżniki chodzi?

▪ Tekst powinien być krótki, zwięzły i rzeczowy
Prawdopodobnie nikt nie będzie czytał długich wywodów na temat wspaniałości firmy i najwyższej jakości oferowanych produktów. Klient szuka raczej krótkich, ale konkretnych informacji, które utwierdzą go w przekonaniu, że TA firma jest dokładnie tą, której szuka.
▪ Opis musi być unikalny
Strona internetowa to zupełny standard. Niemalże każda firma ją ma, więc treści także mogą się powtarzać. Trzeba tego za wszelką cenę unikać. Opis musi wyróżniać się na tle konkurencji, której na rynku nie brakuje. W większości przypadków, informacje zawarte w zakładce „O nas” są bardzo przewidywalne, wręcz monotonne. Można to zmienić! Ogranicza Cię tylko wyobraźnia! Zrezygnuj ze zwrotów, które powtarzają się niemal na każdej stronie internetowej, np. „Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie.”. Każdy tak mówi! W zamian powiedz, że „Jesteś dla nas najważniejszy”. Znaczenie to samo, ale wydźwięk zupełnie inny.
▪ Opis firmy powinien zawierać informację o zespole, który tworzy markę
Nie chodzi tu o przedstawianie konkretnych członków tego zespołu, a raczej o podkreślenie, że firmę tworzą odpowiednie osoby na odpowiednim miejscu. Zajmujesz się stolarką? Przedstaw certyfikaty czy szkolenia, którymi mogą pochwalić się Twoi pracownicy?
▪ Dobry opis firmy może wykorzystywać storytelling
To zabieg, o którym mówiliśmy w innym poradniku, z którym polecamy się zapoznać. Chodzi oczywiście o snucie jakiejś opowieści, której celem jest zaangażowanie i zainteresowanie klienta. Można wykorzystać drobną anegdotę czy jakąś ciekawostkę. Taki zabieg skraca nieco dystans między usługodawcą a klientem, co zwiększa szanse na sukces.

Kto czyta opisy firmy?

Zanim zabierzesz się do tworzenia opisu firmy, warto, żebyś w pierwszej kolejności zdał sobie sprawę z tego, kto ten tekst przeczyta. Oczywiste jest, że opis tworzy się dla potencjalnego klienta, który może szukać informacji o działalności firmy. Oprócz niego opisy czyta także… konkurencja. Dlatego tak ważna jest unikalność i oryginalność, która wyróżni markę na tle innych.

Jak stworzyć dobry opis firmy?

Istnieje wiele kwestii, o których warto pamiętać, pisząc efektowny opis firmy. Zbierzmy je wszystkie w kilka złotych rad, które warto mieć zawsze pod ręką.
1. Odpowiedz sobie na pytanie – dla kogo piszesz ten opis? Grupa docelowa warunkuje styl treści, dobór słownictwa itp.
2. Zastanów się nad celem opisu. Co ma zrobić klient po jego przeczytaniu? Zadzwonić, napisać? A może po prostu ma kupić dany produkt? Od tego zależy CTA, czyli wezwanie do działania (call to action).
3. Opowiedz krótko o tym, czym zajmuje się firma. Zwróć uwagę na profil działania, wprowadź klienta w tę działalność.
4. Podkreśl, w jaki sposób działalność danej firmy ma zmienić świat. Oczywiście, jest to pojęcie nieco nad wyraz, ale nie ulega wątpliwości, że taki zabieg naprawdę działa. Jeśli opis dotyczy np. sklepu oferującego jakiś produkt, warto podkreślić, w jaki sposób ten produkt ułatwi życie klientowi.
5. Dobry opis może zawierać referencje, informacje o doświadczeniu, osiągnięciach czy najbardziej prestiżowych zleceniach firmy. To powoduje, że wiarygodność przedsiębiorstwa w oczach klientów wzrasta.
6. Możesz wypowiadać się w pierwszej bądź w trzeciej osobie. Pierwsza osoba daje bardziej osobisty kontakt z klientem, zwracanie się w trzeciej osobie natomiast brzmi wiarygodnie i obiektywnie, ale znacznie mniej osobiście. To, której osoby będziesz używać, zależy od zamierzonego efektu. Pamiętaj jednak, by jednej formy trzymać się przez cały opis.
7. Dobry opis firmy wymaga profesjonalizmu. Powinien być zakończony zeskanowanym, własnoręcznym podpisem i opatrzony profesjonalnym zdjęciem. Unikaj tworzenia opisu w jednym ciągu – zdecydowanie bardziej przystępnym tekstem będzie opis podzielony na akapity, odpowiednim formatowaniem.

Stworzenie dobrego opisu firmy nie jest łatwe, jednak wystarczy trochę treningu i trzymania się naszych zasad, by tworzone treści były naprawdę efektowne. Powodzenia!

Podziel się swoją opinią
Joanna Duplaga
Joanna Duplaga

Pisaniem zajmuję się już od sześciu lat. Swoją przygodę z copywritingiem zaczęłam w serwisie Giełda Tekstów, realizując nieśmiało niewielkie zlecenia. Dzisiaj współpracuję z wieloma firmami, prowadzę m.in. fanpage Climb.pl - największego serwisu wspinaczkowego w Polsce. Prowadzę też swój blog, na którym dzielę się pasją do tworzenia ręcznych dekoracji (www.robotki-handmade.pl).

Artykuły: 35

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem + 5 =