Chcesz, żebyśmy zajęli się Twoim contentem AI?
Zostaw mail lub telefon. Odezwiemy się!

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Adres e-mail
Czym są artykuły sponsorowane?

Czym są artykuły sponsorowane?

Większość copywriterów spotkała się choć raz z pojęciem artykułu sponsorowanego. Czym tak właściwie jest taki tekst i jak się go tworzy? Jaki jest jego cel? Tego dowiecie się z naszego artykułu. Zapraszam do lektury!

Co znajdziesz w tym artykule?

Czym jest artykuł sponsorowany?

Artykuły sponsorowane to nic innego jak jedna z form marketingu internetowego. Opiera się ona na reklamie marki w sieci za pośrednictwem tekstu napisanego w określony sposób i opublikowanego we właściwym miejscu. Artykuły tego typu umieszcza się na portalach i blogach tematycznych, dzięki czemu ich treść może dotrzeć do docelowych odbiorców. Wyobraź sobie, że planujesz swój ślub. Szukasz najlepszych pomysłów na ślubne dekoracje. Zaglądasz więc na tematyczne blogi i nawet nie wiesz, że część treści, które czytasz to właśnie artykuły sponsorowane zlecone przez firmy będące liderami w branży.

Po co tworzy się artykuły sponsorowane?

Artykuły sponsorowane tworzy się po to, by wypromować i zareklamować usługi danej firmy. Ich celem jest także pozycjonowanie strony  zgodnie z zasadami Google. W treści, która trafia do odbiorców docelowych, umieszcza się mocne linki do stron. Przykład? Jeżeli przeglądasz danego bloga, bo planujesz swój ślub, i trafisz na artykuł sponsorowany, prawdopodobnie znajdziesz w nim link np. do sklepu z dekoracjami ślubnymi. Mało tego! Z dużym prawdopodobieństwem w niego klikniesz! Tym samym cel stworzenia artykułu sponsorowanego zostanie osiągnięty.

Artykuł sponsorowany – jego cechy charakterystyczne

Jedną z ważniejszych cech artykułu sponsorowanego jest wysoka jakość treści. Nic w tym dziwnego, taka treść jest przecież swoistą wizytówką firmy. Najczęściej artykuły sponsorowane to teksty eksperckie. Jeśli materiał przypadnie do gustu odbiorcom, będą oni udostępniać ją dalej, a my zyskamy duży ruch na stronie, co z kolei przełoży się na zyski.

Kolejną ważną cechą artykułów sponsorowanych jest fakt, że nigdy nie są one publikowane w przypadkowym miejscu. Zawsze jest to tematycznie dobrany portal czy blog. Jeśli strona dotyczy butów skórzanych, artykuły sponsorowane też muszą dotyczyć tej tematyki. Tylko wówczas jest duża szansa dotarcia do docelowej grupy odbiorców.

Tekst sponsorowany powinien dostarczać wartości odbiorcom. Może to być cenna wiedza, interesujące informacje branżowe, porady ekspertów czy rozwiązania konkretnych problemów. Warto jednak podkreślić, że treść musi być naturalnie wpasowana w kontekst i wydawać się elementem danego medium, w którym jest publikowana. Nie odbiegając stylistycznie ani tematycznie od standardowych artykułów.

Należy pamiętać, też, że najlepsze artykuły sponsorowane to te, które promują produkt, usługę czy markę w sposób subtelny. Najlepiej bez bezpośredniego wezwania do zakupu.

W interesie uczciwości i przejrzystości tekst musi być ponadto jasno oznaczony jako sponsorowany, aby czytelnicy byli świadomi jego reklamowego charakteru.

Dlaczego warto inwestować w artykuły sponsorowane?

Artykuły sponsorowane są ukierunkowane na zintensyfikowanie ruchu na stronie, a co za tym idzie – zwiększenie liczby klientów i podniesienie zysków firmy. Jeśli taki tekst zostanie dodatkowo zoptymalizowany pod kątem SEO – szansa na sukces jest jeszcze większa. Im lepsza optymalizacja, tym większy zasięg treści i ruch na stronie, a przecież o to chodzi, prawda?

Dobry artykuł sponsorowany wpływa również pozytywnie na budowanie zaufania do marki i pozwala dotrzeć do odpowiedniej grupy docelowej. To świetny sposób na pozycjonowanie firmy, bo wysokiej jakości content ma moc przedstawiania marki jako eksperta w branży, co może przekładać się na długofalowe korzyści.

.

Podziel się swoją opinią
Joanna Duplaga
Joanna Duplaga

Pisaniem zajmuję się już od sześciu lat. Swoją przygodę z copywritingiem zaczęłam w serwisie Giełda Tekstów, realizując nieśmiało niewielkie zlecenia. Dzisiaj współpracuję z wieloma firmami, prowadzę m.in. fanpage Climb.pl - największego serwisu wspinaczkowego w Polsce. Prowadzę też swój blog, na którym dzielę się pasją do tworzenia ręcznych dekoracji (www.robotki-handmade.pl).

Artykuły: 35

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 1 =