swipe file

Swipe file, czyli worek pomysłów- komu się przyda i jakie ma znaczenie w pracy copywritera?

Znasz to uczucie, gdy chcesz coś napisać, ale nagle brakuje Ci weny, jakiegoś napędu, pomysłu, który może pociągnąć Cię dalej? Każdemu się to zdarza. Nawet najbardziej kreatywni twórcy tekstów mają czasem z tym problem. Rozwiązaniem jest oczywiście coś, co zainspiruje, stworzy w umyśle jakieś nowe połączenia. To w efekcie poprowadzi Cię przez proces tworzenia tekstu idealnego. Tym czymś może być właśnie swipe file.

Co znajdziesz w tym artykule?

Czym jest swipe file?

home office 5190614 1280

Trudno określić dosłowne, a jednocześnie sensowne, tłumaczenie tego angielskiego zwrotu. Nie znajdziesz też polskiego odpowiednika. Swipe file to coś w rodzaju worka z pomysłami. Gdy zdarza się taki dzień, że inspiracja nie nadchodzi, możesz sięgnąć do magicznego worka pomysłów, by wyciągnąć z niego pomysł na świetny tekst. Mówiąc więc najprościej, swipe file to pewien zbiór inspiracji – w przypadku copywritingu będą to teksty, które z jakiegoś powodu mogą inspirować i podsuwać własne pomysły. Co więcej, swipe file nie dotyczy tylko copywriterów, ale także grafików czy innych twórców kreatywnych.

Jak stworzyć własny swipe file?

Na pewno każdego dnia przeglądasz setki stron internetowych, blogów czy portali. Z pewnością widzisz zdjęcia, które Ci się podobają, czytasz teksty, które Cię zaciekawiają, trafiasz na pomysłowe grafiki robiące na Tobie wrażenie. Takie właśnie drobne elementy zupełnie ze sobą niezwiązane mogą stanowić Twój bank pomysłów. Da się stworzyć go na kilka sposobów. Jeden z nich to skorzystanie z aplikacji internetowych, np. Evernote czy Pocket. Wystarczy zapisać link do interesującego Cię materiału, by móc wrócić do niego w dowolnym momencie. Swipe file można stworzyć także offline, po prostu na dysku komputera. Możesz tworzyć screeny, zapisywać linki czy kopiować fragmenty, które zrobiły na Tobie największe wrażenie – pamiętaj, że nie wolno Ci tych materiałów wykorzystywać! Chodzi o inspirację.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by swój swipe file stworzyć także jako zakładki przeglądarki, a jeżeli cenisz sobie tradycyjne rozwiązania – także w klasycznym zeszycie czy segregatorze.

W jaki sposób korzystać ze swipe file?

startup 593338 1280

Swipe file może być dla Ciebie pewną formą inspiracji, źródłem nowych i świeżych pomysłów. Np. masz zlecenie na felieton w humorystycznym tonie. Nie masz pomysłu, jak zacząć. W Twojej bazie pomysłów znajdujesz tekst napisany z czarnym humorem. To może być dla Ciebie inspiracja. Ważne jest, by nie pójść w tym za daleko. Wykorzystywanie czyjegoś pomysłu jest plagiatem, ale samo wykorzystywanie jakiegoś środka stylistycznego czy formy jest po prostu inspiracją.

Swipe file może służyć także jako doskonałe ćwiczenie rozwijające umiejętność pisania. W swojej bazie możesz zebrać np. kilka czy kilkanaście tekstów poradnikowych. Możesz analizować ich budowę, zastanawiać się, co sprawia, że naprawdę są przydatne dla odbiorcy. Możesz zastanawiać się nad użytymi środkami. To wszystko doskonale rozwinie Cię jako copywritera.

Analizując materiały w swip file niejednokrotnie uczysz się od najlepszych w branży. Zrozumienie, dlaczego pewne reklamy czy teksty były skuteczne, pomaga rozwijać umiejętności i intuicję w zakresie tworzenia przekonujących treści.

Regularne dodawanie pomysłów do swip file i odwoływanie się do niego pozwala Ci na rozwijanie własnego stylu i techniki pisania. Z czasem stworzysz swoje unikalne podejście, korzystając z inspiracji, ale też adaptując ją do własnych potrzeb. Swip file może również służyć Ci do śledzenia zmieniających się trendów w marketingu i reklamie. Utrzymując aktualny zbiór materiałów, łatwiej dostosujesz swoje treści do obecnych preferencji rynku.

Jeżeli posiadasz takie swipe file, a np. nie wiedziałeś/-łaś dotąd, że tak to się nazywa, koniecznie podziel się z nami swoimi metodami i pomysłami!

Podziel się swoją opinią
Joanna Duplaga
Joanna Duplaga

Pisaniem zajmuję się już od sześciu lat. Swoją przygodę z copywritingiem zaczęłam w serwisie Giełda Tekstów, realizując nieśmiało niewielkie zlecenia. Dzisiaj współpracuję z wieloma firmami, prowadzę m.in. fanpage Climb.pl - największego serwisu wspinaczkowego w Polsce. Prowadzę też swój blog, na którym dzielę się pasją do tworzenia ręcznych dekoracji (www.robotki-handmade.pl).

Artykuły: 35

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − 1 =