Chcesz, żebyśmy zajęli się Twoim contentem AI?
Zostaw mail lub telefon. Odezwiemy się!

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Adres e-mail
przecinek przed czy

Przecinek przed „czy”, czyli zmora copywritera

Wiele źródeł mówi o tym, że język polski jest jednym z najtrudniejszych języków na świecie. Jest w tym chyba sporo prawdy. Profesjonalny copywriter musi jednak doskonale znać wszystkie zawiłości języka, by móc sumiennie wykonywać swoją pracę. Niby znasz zasady i regułki ortograficzne, a jednak zdarzają się wyrazy czy zwroty, z którymi ciągle masz problem? Większość z nas tak ma. Jedną z takich wątpliwości jest kwestia przecinka przed „czy”. Powinniśmy go postawić czy nie? Oto jest pytanie!

Co znajdziesz w tym artykule?

„Czy” czyli co?

Wyraz „czy” w języku polskim może spełniać jedną z dwóch podstawowych funkcji. Jest spójnikiem, łączącym dwie części jakiegoś zdania, bądź partykułą, wprowadzającym kolejne zdanie podrzędne. Brzmi to bardzo skomplikowanie, jest jednak proste i doskonale nam znane. Rozważmy oba przypadki.

„Czy” jako spójnik – co z przecinkiem?

„Czy”, które traktowane jest w zdaniu jako spójnik oznacza to samo, co słowa „lub”, „albo”. Mówiąc prościej, spójnik „czy” łączy ze sobą dwa wykluczające się elementy. Przykład:

Wolisz iść na spacer czy na basen

Wychodzisz czy zostajesz?

W takim przypadku prze „czy” nie postawimy przecinka.

Oczywiście, od każdej reguły są jakieś wyjątki. O jakie wyjątki chodzi?

Jeżeli np. wymieniasz jakieś elementy i każdy z nich zaczynasz spójnikiem „czy”, wówczas pomiędzy kolejnymi elementami musisz postawić przecinek.

Czy jabłko, czy gruszka, czy banan – wszystkie owoce są zdrowe.

„Czy” w roli partykuły

Zdecydowanie częściej „czy” występuje w roli partykuły, która wprowadza zdanie podrzędne. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że w tym przypadku stawiamy przecinek! Przykład:

Nie mogę sobie przypomnieć, czy mi o tym mówiła.

Zapytał mnie wczoraj, czy pójdziemy jutro do kina.

Jeżeli zdanie, które zostało wprowadzone przez „czy”, nie jest zakończone kropką, oddziel je przecinkami:

Od tego, czy dobrze się nauczysz, zależy zdanie egzaminu.

Istnieje jeszcze jeden przypadek – „czy” będące partykułą poprzedza „czy”, które jest spójnikiem. Co wtedy z przecinkiem? Okazuje się, że to jest właśnie jeden z tych wyjątków od reguły – w tym przypadku przecinka nie stawiamy, bo zdania nie są równorzędne. A co, jeśli nie da się jednoznacznie określić, w jakiej roli występuje „czy”? Wówczas najbezpieczniej jest zastosować przecinek.

Jak widzisz, język polski wcale nie jest oczywisty nawet dla rodowitych Polaków! Zawsze znajdzie się jakiś kruczek, który zaskoczy i da powody do zastanowienia się. W przypadku słowa „czy” i jego podwójnej roli, sprawa jest w zasadzie prosta. Nie zbyt wielu możliwości, nie ma też dużo wyjątków. Pamiętaj o tym, że to właśnie takie drobne detale w Twoim tekście świadczą o Twoim profesjonalizmie. Warto więc nauczyć się tych kilku regułek, by zachwycać krystaliczną poprawnością każdej przygotowanej treści.

Podziel się swoją opinią
Joanna Duplaga
Joanna Duplaga

Pisaniem zajmuję się już od sześciu lat. Swoją przygodę z copywritingiem zaczęłam w serwisie Giełda Tekstów, realizując nieśmiało niewielkie zlecenia. Dzisiaj współpracuję z wieloma firmami, prowadzę m.in. fanpage Climb.pl - największego serwisu wspinaczkowego w Polsce. Prowadzę też swój blog, na którym dzielę się pasją do tworzenia ręcznych dekoracji (www.robotki-handmade.pl).

Artykuły: 35

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 4 =