Chcesz, żebyśmy zajęli się Twoim contentem AI?
Zostaw mail lub telefon. Odezwiemy się!

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Adres e-mail
jak wycenić teksty

Jak wycenić teksty na Giełdę Tekstów?

Na Giełdzie Tekstów możesz nie tylko realizować zlecenia, ale także sprzedawać swoje własne teksty. Wówczas to Ty ustalasz ich rodzaj, a także temat, treść czy liczbę znaków. Warto jednak wiedzieć, jak odpowiednio wycenić swoją pracę.

Co znajdziesz w tym artykule?

Wycena tekstów na Giełdzie Tekstów

Do pewnego momentu system serwisu samodzielnie analizował wartość udostępnianego do sprzedaży tekstu. Było to dużym ułatwieniem dla Autorów, którzy nie byli w stanie samodzielnie wycenić swoich dzieł. Ze względu na ich zróżnicowaną jakość, postanowiliśmy zrezygnować z tej funkcji. Obecnie Autorzy określają wartość swoich tekstów samodzielnie, swobodnie ustalając ich cenę.

Autorzy, którzy od dłuższego czasu publikują treści na Giełdzie Tekstów, z pewnością doskonale wiedzą, jak uporać się z ich wyceną. Nowi Copywriterzy, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki w pisaniu, mogą natomiast mieć z tym pewne trudności. Dziś podpowiemy Wam, jak odpowiednio wycenić swoje dzieła!

5 kroków do wyceny tekstu na Giełdzie Tekstów

Poniżej przedstawiamy Wam przykładowy schemat wyceny treści publikowanych w serwisie. Biorąc pod uwagę poniższe kryteria, z łatwością określisz odpowiednią cenę własnego dzieła.

1. Rodzaj tekstu.

Dodając tekst na Giełdzie Tekstów, musisz określić jego rodzaj, wybierając jedną z poniższych kategorii:

  • precel – artykuł SEO przeznaczony pod roboty wyszukiwarek, bez większej wartości merytorycznej,
  • zaplecze – artykuł SEO zawierający merytoryczną i wartościową treść,
  • katalog – opis do katalogu,
  • artykuł – tekst wysokiej jakości,
  • produkt – opis produktu dla sklepu internetowego,
  • blog – teksty przeznaczone na blogi firmowe.

Ze względu na swoją specyfikę, najniższą wartość wykazują precle. Są to proste i krótkie teksty, których głównym celem jest wykorzystanie danych fraz kluczowych. Zalecamy, aby właśnie od nich rozpocząć swoją przygodę.

Przeciętne stawki oscylują pomiędzy 1-10 złotych.

Znacznie wyższą wartość mają artykuły oraz blogi. Najczęściej są to teksty branżowe lub specjalistyczne, które wymagają głębszego researchu lub wiedzy. Większa jest również ich objętość.

Przeciętne stawki oscylują pomiędzy 10-100+ złotych.

Pozostałe rodzaje, czyli teksty zapleczowe, katalogi oraz opisy produktów stanowią kategorię pośrednią. Ich ceny są zarazem najbardziej rozbieżne, ponieważ wartość takich dzieł może być bardzo zróżnicowana. W tym przypadku należy zwracać szczególną uwagę na pozostałe kryteria.

Przeciętne stawki oscylują pomiędzy 5-50+ złotych.

2. Liczba znaków ze spacją (zzs).

Na Giełdzie Tekstów możesz dodawać teksty o objętości od 1000 do 15000 znaków ze spacją. Z reguły większą wartość wykazują długie dzieła, szczegółowo i wyczerpująco opisujące dane zagadnienie. Dla ułatwienia możesz przyjąć wybraną kwotę za 1000 zzs. Przy wycenie tekstu pomnóż swoją stawkę przez ilość wykorzystanych znaków, a następnie uwzględnij pozostałe kryteria, odpowiednio podwyższając lub obniżając ostateczną cenę.

Przeciętne stawki za 1000 zzs oscylują pomiędzy 2-20 złotych.

3. Kategoria.

Równie istotna jest tematyka oraz treść tekstu. W panelu serwisu dostępne są aż 24 kategorie, które pozwolą Ci odpowiednio sklasyfikować tekst. Możesz wybrać od 1 do 3 kategorii. Pod względem wyceny jest to o tyle istotne, że niektóre tematy mogą okazać się znacznie bardziej wartościowe. Mowa tu oczywiście o hermetycznych dziedzinach czy specjalistycznych branżach.

4. Cechy szczególne.

W tym miejscu warto wspomnieć o czynnikach, które powinny wpływać na zwiększenie ostatecznej ceny tekstu udostępnianego do sprzedaży. Są to:

  • język – na Giełdzie Tekstów możesz dodawać dzieła nie tylko w języku polskim, ale także angielskim, rosyjskim oraz ukraińskim,
  • synonimizacja – teksty synonimizowane wymagają od Copywritera większego nakładu pracy,
  • formatowanie – teksty sformatowane kodem BBC są gotowe do udostępnienia w witrynach.

5. Obiektywna ocena własnych umiejętności.

Wyceniając swój tekst, bądź przede wszystkim obiektywny. Nie zawyżaj stawek, jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z copywritingiem. Zawsze bierz pod uwagę własne doświadczenie, staż pracy oraz to, jak w rzeczywistości kształtują się Twoje umiejętności pisarskie.

Podziel się swoją opinią
Gabriela Siemieniuk
Gabriela Siemieniuk

Copywriterka z 5-letnim doświadczeniem. Specjalizuje się przede wszystkim w artykułach blogowych i opisach produktów. Prywatnie studentka IV roku prawa i miłośniczka podróży.

Artykuły: 6

2 komentarze

  1. Zaczynanie od precli może być ryzykowne. Kiedyś tak zaczynałem, teraz mając obecne doświadczenie od razu szedłbym w lepsze teksty. Oczywiście jest to możliwe tylko w sytuacji, jeżeli nie musimy nagle zarabiać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + piętnaście =