Chcesz, żebyśmy zajęli się Twoim contentem AI?
Zostaw mail lub telefon. Odezwiemy się!

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Adres e-mail
Dlaczego Twój tekst jest nudny

Dlaczego Twój tekst jest nudny?

Pisząc, copywriter wypracowuje sobie własny styl. Cechuje się on pewną ustaloną składnią zdań, zwrotami, które często się powtarzają. Z czasem te teksty zaczynają być…nudne. Co sprawia, że napisane treści są monotonne i jak temu zapobiec?

Co znajdziesz w tym artykule?

Nudny tekst zmniejsza sukces

Każdy wie, że klient szuka tekstu wyjątkowego. Jeśli Twój tekst taki nie będzie, klient go nie kupi, albo kupi i zwróci z reklamacją. Dlatego tak ważne jest zachowanie świeżości, świeżego spojrzenia bez schematów i utartych szlaków. Istnieje kilka ważnych zasad, których stosowanie zabije nudę Twoich tekstów. O jakie zasady chodzi?

Generalizacji w treści mówimy nie!

Generalizujemy wszystko – płeć, wiek, zainteresowania. Na podstawie własnych wniosków twierdzimy, że wszyscy faceci to duże dzieci, że każda kobieta uwielbia manicure itp. Na jakiej podstawie wysuwamy takie wnioski? Wpadamy w pewien schemat, z którego trudno jest zrezygnować. Najłatwiej jest przecież napisać bezpieczne zdanie, które czytaliśmy już milion razy, nawet jeśli niewiele ma wspólnego z prawdą. To droga donikąd. Generalizacja nie jest pożądana w tekstach mających wzbudzić zainteresowanie klienta.

Naj, naj…

Stopniowanie przymiotników, a szczególnie używanie stopnia najwyższego to nasza specjalność. Oferta jest najlepsza, produkt jest najtańszy… Takie zwroty dawno już przestały działać na klienta. Są używane od lat, straciły więc na swojej mocy. Jeśli chcesz zainteresować klienta, unikaj ich jak ognia. Jeśli już chcesz podkreślić jakieś „naj”, poprzyj je danymi np. statystycznymi. To sprawi, że tekst przestanie być dla klienta abstrakcją, a stanie się realnym przykładem. To działa!

Zwroty powtarzane w każdym tekście

Istnieje cały szereg fraz i zwrotów, które używane są niemal w każdej ofercie, każdym tekście. „Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom klienta”, „nasza oferta jest najlepsza na rynku”, „indywidualne podejście do klienta”… Przykłady można mnożyć bez końca. Takie zwroty nie tylko w żaden sposób nie działają, a wręcz irytują. Kieruj się potrzebami klienta, a nie wychwalaniem samej firmy, jeśli oczywiście piszesz tekst reklamujący jej ofertę. Dotyczy to wszelkiej tematyki, z którą masz zamiar się zmierzyć. Podążanie utartymi ścieżkami jest bezpieczne, ale nie działa. Przez nie Twój tekst jest po prostu nudny.

Aby zainteresować klienta i zwiększyć szansę na sukces, pamiętaj o tych prostych zasadach. Nie próbuj powielać stylu innych copywriterów, pisz po swojemu. Nie używaj szablonowych słów, które są abstrakcyjne i nic nie znaczą. W ten sposób wręcz zniechęcasz klienta, zamiast go przyciągnąć. Pamiętaj o skupianiu się na potrzebach odbiorcy, bo to od niego zależy Twój sukces.

Powodzenia!

Podziel się swoją opinią
Joanna Duplaga
Joanna Duplaga

Pisaniem zajmuję się już od sześciu lat. Swoją przygodę z copywritingiem zaczęłam w serwisie Giełda Tekstów, realizując nieśmiało niewielkie zlecenia. Dzisiaj współpracuję z wieloma firmami, prowadzę m.in. fanpage Climb.pl - największego serwisu wspinaczkowego w Polsce. Prowadzę też swój blog, na którym dzielę się pasją do tworzenia ręcznych dekoracji (www.robotki-handmade.pl).

Artykuły: 35

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa + 17 =