Chcesz, żebyśmy zajęli się Twoim contentem AI?
Zostaw mail lub telefon. Odezwiemy się!

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Adres e-mail
darmowe banki zdjęć

Darmowe banki zdjęć, czyli skąd brać fotografie do tekstów?

Aby treść była silna w swoim przekazie, musisz opatrzyć ją odpowiednimi zdjęciami. O tym wie każdy copywriter. Skąd jednak brać takie materiały, jeśli nie jesteś zapalonym fotografem i nie posiadasz własnej bazy doskonałych dzieł na każdy temat? Na szczęście w przestrzeni online są takie miejsca, z których możesz skorzystać z dobrej jakości grafik, i to w pełni za darmo. Chodzi o darmowe banki zdjęć. 

Co znajdziesz w tym artykule?

Po co umieszczać zdjęcia w tekście internetowym?

Wyobraź sobie, że czytasz jakikolwiek artykuł, tekst, wpis blogowy, który jest ciągiem znaków beż żadnej ilustracji. Myślisz, że dobrniesz do jego końca? Być może tak, o ile temat naprawdę mocno Cię zainteresuje. W większości przypadków jednak odbiorca znacznie lepiej odbierze treść, która zostanie urozmaicona zdjęciem czy obrazkiem.

Nie każde zlecenie wymaga dołączania do tekstu tego rodzaju materiałów. Być może firma zlecająca napisanie treści zatrudnia grafika, który zajmuje się stroną wizualną. W takim przypadku, tworząc treści dla tej marki, problem masz z głowy. Warto mieć jednak świadomość, że wielu zleceniodawców oczekuje umieszczenia w tekście odpowiednich grafik. Jeśli tworzysz treści na swojego bloga, również pamiętaj o urozmaicaniu ich zdjęciami. To nie tylko ułatwi czytanie, wpłynie na pozytywny odbiór wśród czytelników, ale także zwiększy widoczność Twojego adresu online w wyszukiwarce.

Czym są banki zdjęć?

Banki zdjęć to miejsca, w których znajdują się zbiory fotografii i ilustracji o różnorodnej tematyce. Darmowe banki umożliwiają nieodpłatne korzystanie z materiałów, ale istnieją jednak też banki płatne. W jaki sposób działają takie serwisy?

W banku zdjęć umieszczone są fotografie pogrupowane według różnych kategorii. W każdym z takich miejsc możesz łatwo wyszukać zdjęcie, które akurat będzie pasowało do Twojego tekstu. Jak to zrobić? To proste. Zazwyczaj wystarczy w oknie wyszukiwania wpisać jakieś słowo kluczowe.  Jeśli dane zdjęcie zostało opisane takim atrybutem, wyświetli się w wynikach.

Dla przykładu – piszesz tekst na temat wpływu reklamy na potencjalnego klienta. W oknie wyszukiwania banku zdjęć wpisujesz hasło „reklama”, wciskasz „enter” i otrzymujesz setki, jeśli nie tysiące wyników. To naprawdę szybki sposób na znalezienie właściwego zdjęcia i urozmaicenie nim przygotowywanej treści.

Czy korzystanie z banków zdjęć jest legalne?

Korzystanie z banków zdjęć jest legalne pod warunkiem przestrzegania założonych zasad. O jakie zasady chodzi? Każde zdjęcie opatrzone jest konkretną licencją. Istnieje kilka rodzajów tych licencji, a każda z nich zakłada inne prawa i obowiązki osoby, która z tych zdjęć chce skorzystać. W zależności od tego, z jaką licencją masz do czynienia, możesz wykorzystać zdjęcie swobodnie bądź ze wskazaniem autora. O tym, jakie licencje zdjęć oferują darmowe banki zdjęć, przeczytasz poniżej.

Rodzaje licencji w bankach zdjęć

W bankach zdjęć z pewnością spotkasz się z kilkoma rodzajami licencji.

Zdecydowanie najczęściej spotykanym rodzajem licencji jest Creative Commons. Licencja ta cechuje się przede wszystkim prawem autora do zachowania praw autorskich, ale jednocześnie do dzielenia się fotografiami czy innymi dziełami z innymi. Jeżeli przy zdjęciu w banku zdjęć zobaczyć oznaczenie CC, oznacza to, że dzieło ma pewne zastrzeżenia.

CC-BY– oznaczenie mówiące o tym, że zdjęcie jest na licencji Creative Commons; możesz wykorzystać je w komercyjnym celu, ale musisz wskazać autora zdjęcia. W przypadku tego rodzaju licencji, musisz dokładnie sprawdzić, w jakim stopniu dopuszczalna jest edycja zdjęcia.

CC-NY- oznaczenie to mówi o tym, że dane zdjęcia nie wolno Ci wykorzystać w celach komercyjnych, a jedynie w celach prywatnych, czyli bez odnoszenia zysku. Zdjęcie z tym oznaczeniem możesz modyfikować i edytować, ale zawsze musisz podać autora zdjęcia.

Największe prawa masz do zdjęcia oznaczonego CCO. Takie oznaczenie mówi o tym, że zdjęcie możesz swobodnie wykorzystać zarówno do celów komercyjnych, jak i niekomercyjnych, bez konieczności podania nazwiska autora. Ta licencja sprawia, że autor w pewnym sensie „zrzeka się” praw autorskich do utworu, który przechodzi automatycznie do domeny publicznej.

Przykłady darmowych banków zdjęć

Poniżej znajdziesz zestawienie kilku banków zdjęć, w których przy odrobinie chęci możesz wyszukać prawdziwe perełki, wiele z nich również na licencji CCO.

PIXABAY

Pixabay to jeden z najbardziej znanych darmowych banków zdjęć.  Już na głównej stronie czytamy, że serwis oferuje ponad 2,3 miliona fotografii i plików wideo, które mogą być pobierane i wykorzystywane. W samym centrum strony znajduje się pasek wyszukiwania. Tutaj możesz wpisać interesującą Cię frazę kluczową. Co ciekawe, mimo tego, iż nie jest to polski bank zdjęć, hasła możesz wpisywać po polsku. Zasoby serwisu są naprawdę ogromne, jest więc spora szansa, że szybko znajdziesz to, czego szukasz. Każde zdjęcie ma indywidualnie opisaną licencję, spotkamy tu zarówno zdjęcia na licencji CC-BY, jak i CCO. Bardzo przydatna jest także możliwość filtrowania wyników wyszukiwania pod kątem orientacji fotografii, kolorystyki czy innych aspektów. Cała strona dostępna jest w języku polskim, więc korzystanie z niej jest bardzo proste i intuicyjne.

UNSPLASH

Unsplash

Unsplash to kolejny darmowy bank zdjęć, w którym znajdziesz mnóstwo wysokiej jakości fotografii. Budowa strony jest całkiem podobna do banku Pixabay – tutaj również w centrum strony znajduje się pasek wyszukiwarki. W tym banku jednak zdecydowanie lepsze efekty da wyszukiwanie haseł w języku angielskim. Przydatną opcją jest wyświetlanie trendów, czyli najczęstszych wyszukiwań. Ma to znaczenie m.in. dla doboru słów kluczowych pod kątem wyszukiwarek (choć to temat na osobny artykuł). Zdjęcia możesz wyszukiwać z użyciem różnych filtrów, możesz je składać w kolekcje, z których skorzystać w innym momencie. Wszystkie dostępne zdjęcia z tego banku mają licencję CCO, możesz je więc dowolnie pobierać, edytować, modyfikować i używać do dowolnych celów. Nie musisz podawać autora, choć oczywiście, jest to mile widziane.

PicJumbo

picjumbo

Ta sympatyczna nazwa kryje za sobą kolejny darmowy bank zdjęć, oferujący bardzo ciekawe fotografie. Zdjęcia stąd pobrane możesz wykorzystywać dowolnie bez podania autora. Jeśli chcesz uzyskać dostęp do większej ilości fotografii, możesz wykupić konto premium, jednak już w tej podstawowej, darmowej wersji dostępnych zdjęć jest naprawdę sporo. Fotografie, które tutaj znajdziesz, są zachowane w charakterystycznym, nieco innym niż w innych bankach stylu. To na pewno ciekawy sposób na urozmaicenie tekstu.

CUPCAKE

cupcake

Bardzo ciekawym, choć dość mało popularnym bankiem zdjęć jest Cupcake. Jego fenomen polega na tym, że wszystkie oferowane zdjęcia są autorstwa jednego twórcy, Jonas’a Wimmerström’a. Zdjęcia są dostępne na licencji CCO. Cechują się doskonałą jakością, ciekawym stylem i wyjątkowym sposobem patrzenia autora na świat. To niby zwyczajne, stockowe zdjęcia, a jednak jest w nich coś więcej. Darmowe banki często oferują fotografie bardzo podobne do siebie, w tym miejscu  znajdziesz jednka coś zupełnie innego. Warto zapisać sobie jego adres i mieć go pod ręką.

Startup Stock Photos

startup

Dla copywritera zajmującego się tworzeniem treści reklamowych, wpisów na tematy e-commerce itp. z pewnością najbardziej przydatne są zdjęcia w klimacie biurowym- komputery, notatniki, wykresy. Wszyscy znamy ten klimat. Ciekawym i darmowym bankiem tego typu zdjęć jest Startup Stock Photos. To bank, który w swojej bazie ma tylko zdjęcia o takiej około biurowej tematyce. Dzięki zawężeniu kategorii szybciej możesz znaleźć to, czego szukasz. Warto zajrzeć!

Gratisography

gratisograpgy

Wszystkie powyższe banki zdjęć skupiają się głównie na udostępnianiu fotografii. Niektóre treści wymagają jednak użycia nie tyle zdjęcia, co grafiki. Doskonałym bankiem oferującym darmowe materiały graficzne na licencji CCO jest bank Gratisography. Znajdziesz tutaj świetnej jakości grafiki, idealne do zastosowania w różnych projektach. Oprócz zabawnych grafik znajdziesz tu także zwykłe zdjęcia, zachowane w wysokiej jakości i, co najważniejsze, dostępne w pełni za darmo.

Foter

foter

Foter to darmowy bank zdjęć oferujący fotografie na licencji CC-BY. Oznacza to, że możesz zdjęcie pobrać i używać bez opłat, ale musisz umieścić nazwisko autora. W przypadku np. podpisu pod zdjęciem na blogu nie ma z tym żadnego problemu, a zdjęcia na tej licencji często są naprawdę doskonałej jakości. W tym banku zdjęć znajdziesz fotografie idealne do tekstów na tematy wnętrzarskie, meblarskie itp. Są tu zdjęcia aranżacji wnętrz, ciekawych dodatków, mebli czy dekoracji. To może się przydać!

A gdyby tak…

Powyższe banki zdjęć to jedynie kropla w morzu dostępnych w sieci możliwości. A gdyby tak zebrać wszystkie banki w jedną stronę, by wyszukiwanie odpowiednich zasobów było jeszcze szybsze? To możliwe! Służy do tego intuicyjnie prosty w obsłudze serwis http://thestocks.im/. Pod tym linkiem znajdziesz zbiór ogromnej ilości banków zdjęć w jednym miejscu. Korzystanie z tego agregatora jest o wiele szybsze niż przełączanie się pomiędzy kilkoma czy kilkunastoma oknami różnych banków zdjęć.

AI a zdjęcia do tekstów internetowych

W tworzeniu materiałów wizualnych bardzo pomocna okazuje się być ostatnimi czasy…sztuczna inteligencja. Wiele narzędzi pozwala generować świetnej jakości, oryginalne obrazy, które zachwycą odbiorców. Oto kilka programów, które w szczególności warte są poznania:
Oto kilka z nich, które różnią się funkcjonalnością i zastosowaniem:

1. Adobe Photoshop – Adobe zintegrowało elementy AI znane jako Adobe Sensei, które pomagają w automatyzacji zadań, takich jak wybór obiektów czy retuszowanie zdjęć.
2. DeepArt – wykorzystuje algorytmy głębokiego uczenia do przekształcania zdjęć w dzieła sztuki w stylu znanych malarzy.
3. Artbreeder – aplikacja bazuje na algorytmach genetycznych i sieciach GAN (Generative Adversarial Networks); umożliwia użytkownikom łatwe mieszanie cech różnych obrazów, aby stworzyć nowe dzieła graficzne.
4. DALL-E oraz DALL-E 2 od OpenAI – systemy AI, które mogą generować obrazy z opisów tekstowych; pozwalają tworzyć bardzo szczegółowe i specyficzne grafiki na podstawie opisów językowych.
5. Midjourney –  autonomiczne laboratorium badawcze, które także rozwija systemy generatywne, zdolne tworzyć obrazy i wizje artystyczne na podstawie tekstowych promptów.
6. Canva – posiada funkcje oparte na AI, które pomagają w wyborze kolorów, układów i czcionek, automatyzując wiele procesów projektowych.

Darmowe banki zdjęć to doskonały sposób na pozyskiwanie legalnych fotografii do swoich treści. W tym miejscu warto ostrzec wszystkich przed nieopatrznym kopiowaniem grafik wyszukanych w Google – jeżeli nawet chcesz skorzystać z wyszukiwarki grafiki i znajdziesz zdjęcie, które Ci odpowiada, ZAWSZE sprawdź, na jakiej jest licencji. W przeciwnym razie możesz ściągnąć na siebie niemałe kłopoty!

A Ty z jakim banków zdjęć korzystasz najczęściej? A może działasz z programami opartymi na sztucznej inteligencji? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami.

Podziel się swoją opinią
Joanna Duplaga
Joanna Duplaga

Pisaniem zajmuję się już od sześciu lat. Swoją przygodę z copywritingiem zaczęłam w serwisie Giełda Tekstów, realizując nieśmiało niewielkie zlecenia. Dzisiaj współpracuję z wieloma firmami, prowadzę m.in. fanpage Climb.pl - największego serwisu wspinaczkowego w Polsce. Prowadzę też swój blog, na którym dzielę się pasją do tworzenia ręcznych dekoracji (www.robotki-handmade.pl).

Artykuły: 35

2 komentarze

  1. Bardzo w porządku stroną do pobierania darmowych zdjęć jest także Pexels. Dobrze, że napisaliście o licencjach, ponieważ niestety częstą praktyką podczas tworzenia stron internetowych czy blogów przez początkujących jest „branie zdjęć z Googla” i traktowanie ich jako kompletnie darmowych, nawet do użytku komercyjnego 🙁 Dobrym sposobem na pozyskanie zdjęć jest też zrobienie ich samemu – na przykład telefonem.

  2. Polska Platforma -https://pl.fotoomnia.com/ z darmowymi zdjęciami, ikonami i teksturami do bezpłatnego wykorzystania w internecie.

    zapraszamy

    fotoomnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 3 =