Większość umiejętności, które możemy zdobywać, z łatwością możemy szkolić na różnego rodzaju kursach, warsztatach itp. Jeśli chodzi o copywriting czy pisanie w ogóle, również istnieją kursy, organizowane są różne warsztaty czy webinaria. Jeśli jednak piszesz już od jakiegoś czasu to z pewnością wiesz, że nic nie zastąpi Ci własnej pracy. Twoje tête-à-tête z kartką papieru nie będzie zastąpione przez żaden kurs, co nie oznacza, że nie warto z takich możliwości korzystać. Dzisiaj skupimy się jednak na tym, w jaki sposób możesz trenować swój warsztat w zaciszu własnego domu. Mam dla Ciebie 3 ćwiczenia, które rozwiną Twoją kreatywność i pozwolą Ci popłynąć na fali słów. Gotowy? Zaczynamy!

Skrytykuj swój tekst

Aby móc zacząć wykonywanie ćwiczeń, które dla Ciebie przygotowałam, musisz najpierw wybrać jeden swój tekst. Najlepiej, jeśli będzie to jakiś tekst sprzed roku albo nawet starszy, zapomniany gdzieś na dysku komputera. Na tym tekście będziesz wykonywać 3 ćwiczenia. Pamiętaj, że wytykanie błędów samemu sobie nie jest łatwe! Jeżeli masz już wybrany tekst, możemy przejść do ćwiczeń.

 

1. Popraw błędy

Wydrukuj tekst, opcjonalnie otwórz go po prostu w Wordzie, choć do mnie bardziej przemawia pierwsza opcja. Weź w dłoń czerwony długopis i..zapomnij, że ten tekst jest Twój. Czytaj go głośno, poprawiając wszystkie błędy, kreśląc po kartce na czerwono. Prześledź tekst kilka razy, zastanawiając się, czy wszystkie błędy zostały poprawione. Ile błędów zaznaczyłeś/-aś?

2. Spróbuj skrócić tekst do minimum

Dobry tekst to zwięzły tekst. Nie ma sensu pisać długich epopei, jeśli tekst ma mieć charakter sprzedażowy. Twoim drugim ćwiczeniem będzie wykreślenie z tekstu treści, które nie są w nim potrzebne. Dąż do tego, by wykreślić około 25% treści, ale bez utraty znaczenia i wartości tekstu. Udało Ci się skrócić tekst?

3. Napisz nowy tekst inspirowany starym

Błędy są poprawione, tekst jest skrócony. Teraz czas na trzecie zadanie. Polegać ono będzie na przeredagowaniu starego tekstu na zupełnie nowy. Weź kartkę papieru lub otwórz edytor tekstowy i napisz nowy tekst, inspirując się starym. Pamiętaj o błędach, które zaznaczyłeś/-aś, o zwięzłości, która jest ogromnym atutem. Postaraj się, by tekst był prosty, jasny i wartościowy. Zapisz go na dysku komputera w bezpiecznym miejscu- za jakiś czas użyjesz go do kolejnych ćwiczeń. 🙂

Co dają tego typu ćwiczenia?

Jeżeli udało Ci się przejść przez 3 zaproponowane przeze mnie ćwiczenia, być może zastanawiasz się, jaki właściwie był ich sens. Pamiętaj o tym, że w istocie każde ćwiczenie ma sens. Nieważne co piszesz i dla kogo. Każda godzina spędzona na pisaniu poprawia Twój warsztat. Analizując własne błędy, zauważasz swój postęp. Skoro jesteś w stanie zauważyć błędy językowe czy składniowe w tekście napisanym jakiś czas temu, oznacza to przecież, że Twój warsztat znacząco się poprawił.

3 zaproponowane przeze mnie ćwiczenia możesz powtarzać z różnymi tekstami. Możesz także po upływie jakiegoś czasu poprawiać także ten napisany w ramach ćwiczeń nowy tekst. To wszystko prowadzi do rozwoju kreatywności, wyobraźni i lekkości w pisaniu. A przecież o to nam chodzi, prawda? 🙂